Süper Lig tarihinde bir ilk! Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarının yabancı VAR hakemleri belli oldu

Türkye Futbol Federasyonu, Trendyol Süper Lig’in 32’nci haftasından ligin sonuna kadar haftanın kritik maçlarında yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) görevlendirileceğini duyurmuştu.

Süper Lig tarihinde ilk kez gerçekleşecek uygulamanın bu hafta Galatasaray ve Fenerbahçe’nin maçlarında olacağı belirtilmişti. Portekiz basını, Türkiye’de görev alacak yabancı VAR hakemlerini duyurdu.

Lusa’nın haberine göre; Fatih Karagümrük ile Fenerbahçe arasındaki müsabakada Andre Narciso görev alacak. Alanyaspor ve Galatasaray arasındaki karşılaşmada ise Fabio Melo’nun VAR hakemi olarak görevlendirileceği belirtildi.

ÜST DÜZEY LİGLERDEN HAKEMLER

TFF tarafından açıklanan yeni uygulamada; İtalya, İspanya, Almanya, Hollanda ve Portekiz futbol federasyonlarından hakemlerin Süper Lig maçlarında görev alacağı aktarılmıştı. Yabancı Video Yardımcı Hakeminin (VAR) görev yapacağı müsabakalarda iletişim dilinin Türkçe ve İngilizce olacağı vurgulanmıştı. Bu nedenle; Video Yardımcı Hakemin (VAR) yanında İngilizce iletişim kurabilen AVAR, AVAR 2 ve VAR Destekçisi’nin (VAR Support) görev yapacağı belirtilmişti.

Trendyol Süper Lig’in 32. haftasında yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) ataması yapılacak maçlar şu şekilde:

MKE Ankaragücü – Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş.
Vavacars Fatih Karagümrük – Fenerbahçe A.Ş.
Corendon Alanyaspor- Galatasaray A.Ş.

TFF’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

“Türkiye Futbol Federasyonu’nun UEFA ve Avrupa’nın 5 ülke federasyonu ile görüşmeleri sonucunda, Trendyol Süper Lig’in 32. haftasından lig sonuna kadar haftanın kritik maçlarında yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) görevlendirilecek. TFF tarafından sadece Avrupa’nın üst düzey liglerinden olan; İtalya, İspanya, Almanya, Hollanda ve Portekiz futbol federasyonlarına yapılan Video Yardımcı Hakemi (VAR) talebi, ilgili ülke federasyonları tarafından kabul edildi. Yabancı Video Yardımcı Hakeminin (VAR) görev yapacağı müsabakalarda iletişim dili Türkçe ve İngilizce olacak. Bu nedenle; Video Yardımcı Hakemin (VAR) yanında İngilizce iletişim kurabilen AVAR, AVAR 2 ve VAR Destekçisi (VAR Support) görev yapacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir