Rusya’da sinagog ve kiliseye silahlı saldırı: Ölü ve yaralılar var

Rusya’nın Kuzey Kafkaslardaki özerk Dağıstan Cumhuriyeti’nde silahlı kişiler, bir sinagog, bir Ortodoks kilisesi ve bir polis noktasına saldırı düzenledi. İlk belirlemelere göre, saldırılarda en az iki kişi öldü, altı kişi yaralandı.

REUTERS: 2 POLİS MEMURU ÖLDÜ, 6 KİŞİ YARALANDI

The Jerusalem Post gazetesinin aktardığına göre, Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Rusya’nın resmi haber ajanslarından TASS’a yaptığı açıklamada, kimliği belirsiz silahlı kişilerin otomatik silahlarla sinagog ve kiliseye saldırdığını bildirdi. Reuters haber ajansı ise saldırılarda iki polis memurunun hayatını kaybettiğini aktardı. Reuters, saldırılarda altı kişinin de yaralandığını belirtirken, IFAX, saldırının Dağıstan’ın başkentinde yaşandığını, RIA ise kilise rahibi ile koruma görevlisinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

RIA ayrıca yaşamını yitiren polis memurlarından birinin sinagogda öldürüldüğünü aktardı. Kilisedeki saldırı sonrasında çatışma çıktığı belirtilirken, Makhachkala bölgesindeki bir polis noktasında da çatışma yaşandığı bilgisi basına yansıdı.

JP: SALDIRI SONRASI SİNAGOGDA ÇIKAN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

RIA Novosti’nin Telegram kanalında paylaşılan bilgilere göre, bir bakanlık kaynağı, TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, “(Moskova saatiyle) 18.00 sıralarında Derbent’te kimliği belirsiz kişiler bir sinagog ve bir kiliseye otomatik silahlarla ateş açtı. Gelen ilk bilgilere göre, bir polis memuru öldü, biri yaralandı. Şüphelilerin kaçtığı araç, 921 plakalı beyaz bir Volkswagen Polo olarak tespit edildi. (Olayın) şartları netleştiriliyor. Ölü ve yaralı polis memurları hakkındaki bilgi de netleştiriliyor” ifadelerini kullandı.

The Jerusalem Post, saldırı sonrası sinagogda çıkan yakının acil durum servislerince söndürüldüğünü aktarırken, Bölgesel İçişleri Bakanlığı Makhachkala’da kimliği belirsiz kişilerin Ermoshkin Sokağı’ndaki bir polis noktasına ateş açtığını bildirdi.

BAZA: İKİ SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ

Reuters’ın aktardığına göre, güvenlik servislerine yakın olduğu bilinen, resmi olmayan Baza Telegram kanalı, Rusya’nın güneyindeki Dağıstan’da yaşanan silahlı saldırılarda dahli bulunan iki saldırganın vurularak öldürüldüğünü iddia etti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir