İki Çocuğunu Öldürüp İntihar Etmişti: Ankara’daki Vahşetten İhmaller Çıktı!

Ankara’nın Çankaya ilçesinde, Murat Keklik önce 14 yaşındaki oğlu Yağız’ı ve ardından 11 yaşındaki kızı Doğa’yı öldürdükten sonra intihar etti, bu olay Türkiye’yi derinden sarstı. Kan donduran vahşetin altından ihmaller zinciri çıktı.

Acılı anne Cemile Yıldız, yaşananları anlattı. Gerçek Gündem’den Buket Topaktaş’ın haberine göre Yıldız, Keklik’in psikolojik sorunları olduğu ve sürekli alkol kullandığı gerekçesiyle 16 yıllık evliliğini bitirme kararı aldı. 25 Nisan’da boşanmak istediğini söyleyen Yıldız, Keklik’in çok öfkelendiğini belirtti. Kendisine ve çocuklarına uzaklaştırma kararı aldırdığını söyleyen Yıldız, Keklik’in tehditlere başladığını ve ihmaller zincirinin de başlangıcının olduğunu anlattı.

“UZAKLAŞTIRMA VAR, EVİNİZE GİDEBİLİRSİNİZ”

Uzaklaştırma kararının ardından evine gitmek isteyen Cemile Yıldız, şunları anlattı:

“‘Eşiniz evde değilmiş. Şimdi siz evinize gidebilirsiniz. Biz uzaklaştırma kararını çıkardık’ dediler. ‘Siz benimle alay mı ediyorsunuz. Neye güvenerek bunu söylüyorsunuz’ dedim. ‘Biz aradık, evde olmadığını söyledi’ diye cevap verdiler. Eve tek gitmeyi kabul etmeyince mecbur kalıp yanıma memur görevlendirdiler.”

“KATLİAM YAPACAĞIM”

Cemile Yıldız, memurlarla eve gittiğinde Murat Keklik’in evde olduğunu, memurların yanında ‘Aile katliamı yapacağım’ dediğini belirtti.

Murat Keklik 27 Nisan’da intihar girişiminde bulundu. Yıldız dava sürecini başlatırken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yağız ve Doğa’nın babalarıyla görüşmesine izin verdi. Çocuklar babalarıyla görüşmek istemediğini bakanlık görevlilerine bildirdi ancak prosedür gereği ‘babanın çocukla kişisel bağ kurma hakkı’ bulunduğu için çocukların uzaklaştırma kararının kaldırıldığını aktardı.

Murat Keklik, 3 Temmuz günü kayınbiraderini ve kayınbiraderinin 12 yaşındaki oğlunu bir odaya kapatarak, çocukları Yağız ile Doğa’yı rehin aldı…

Murat Keklik önce oğlu Yağız’ın gözleri önünde kardeşi Doğa’yı öldürdü ardından oğluna annesi Cemile Yıldızı görüntülü arattı.

Murat Keklik

Cemile Yıldız, eşinin kendisini oğlunun telefonundan görüntülü aradığını şu sözlerle anlattı:

“Oğlum beni görüntülü aradı, asla aramaz, açtım. ‘Anne babam’ dedi… Yüzündeki korkuyu görüyordum. Sonra adam telefonu kendine çevirdi, elinde silah vardı. Kapatıp hemen polisi aradım. Oraya gittiğimde kızımın ayakkabıları sokaktaydı.”

Telefonu kapattıktan sonra ‘Baba yapma’ diyen oğlu Yağız’ı öldüren Murat Keklik aynı silahla intihar etti

Eşinin çocuklarını katlettiği eve 20 dakikada vardığını, polis ekiplerinin ise kendisinden 40 dakika sonra geldiğini belirten acılı anne, “İki sokak yukarıda karakol var. Aile içi şiddet olduğu için oradan ekip gelmedi. 40 dakika polis bekledim” dedi.

“DELİLLER ÇOCUKLARIMI KURTARMAYA YETMEDİ”

“Benim derdim çocuklarımla huzurlu bir yuva kurmaktı” diyen Yıldız, alınan kararlara tepki gösterdi.

Çocuklarının ihmaller nedeniyle hayatta olmadığını vurgulayan Yıldız, “Tehlikeli bir adam olduğunu söylememe rağmen, raporları, kullandığı ilaçları mahkemeye sunmama rağmen bu adamla görüşmesine izin verdiler. Mahkemeye sunduğum deliller çocuklarımı kurtarmaya yeter sandım, olmadı” diyerek acısını ve öfkesini dile getirdi.

Yıldız, katliamın yaşanmasında ihmali olduğunu düşündüğü kurumlardan ve memurlardan şikayetçi olacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir