CHP Grup Başkanvekili Başarır: Sığınmacı sorununu çözeceğiz ve gidecekler!

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “Yakın bir zamanda erken seçim olacağına inanıyoruz. Sığınmacı sorununu çözeceğiz ve gidecekler.”” dedi.

Başarır’ın Meclis’te düzenlediği basın toplantısı başlamadan önce, kürsünün yanına Türk bayrağı yerleştirildi.

Sivas olaylarının 31. yılı olduğunu hatırlatan Başarır, olaylarda yaşamını yitirenleri saygı ve rahmetle andı. Bu olaylara ilişkin davada adaleti beklediklerini ancak davanın zaman aşımı nedeniyle düştüğünü anlatan Başarır, olayın gerçek faillerinin aklandığını söyledi. Başarır, partisinin, bu olaylara ilişkin adalet tecelli edene kadar mücadele edeceğini de dile getirdi.

Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş‘in öldürülmesine ilişkin davanın görülmeye başlandığını da anımsatan Başarır, Ateş’in eşi ve çocuklarının, mahkeme salonuna çelik yelek giyerek geldiklerini belirtti. Başarır, “Bu bir utanç meselesidir.” ifadesini kullandı.

Davaya ilişkin iddianamenin cinayetten 16 ay sonra hazırlandığını, ilk duruşmanın ise 19 ay sonra görüldüğünü söyleyen Başarır, davada, tetikçilerin değil, asıl faillerin ve azmettiricilerin cezalandırılmasını istedi, bu gerçekleşene kadar davanın takipçisi olacaklarını bildirdi.

Başarır, Ankara Garı önündeki terör saldırısı davasında tutuklu 10 sanığın müebbet hapse mahkum edildiğini de belirterek, sanıklara “insanlığa karşı suç işleme” fiilinden ceza verilmemesine tepki gösterdi.

“Bir ay boyunca 17 bin 2 lira vereceğim, tek başına geçinebiliyor musun?”

CHP Grup Başkanvekili Başarır, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki‘nin görevini, Murat Kurum‘a devrettiğini belirterek, Kurum’un, önceki dönemde de bu görevde olduğunu hatırlattı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un hayata geçirdiği projeleri eleştiren Başarır, “Özhaseki geliyor, Kurum gidiyor. Şimdi o gidiyor, Kurum geliyor. Dönüşümden anladığınız bu mu? Bizim dönüşümden anladığımız kentsel dönüşüm, binaların yenilenmesi. Cumhurbaşkanı’nın anladığı bir bakanı getirip birini götürmesi. Akıl karı bir şey değil.” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘in asgari ücrete ilişkin açıklamalarına işaret eden Başarır, “Çağrı yapıyorum, evim de burada boş, bir ay boyunca sana 17 bin 2 lira vereceğim, tek başına geçinebiliyor musun? Bu bir utanmazlıktır, vicdansızlıktır, ahlaksızlıktır. Temmuzda Meclis açık, gelin bu rezalete, sefalete hep beraber son verelim.” değerlendirmesini yaptı.

“Vali istifa etmeli”

CHP Grup Başkanvekili Başarır, Kayseri’deki olaylara işaret ederek, “Kayseri Valisi küçük çocuğun da Suriyeli olduğunu söyledi. Sayın Vali, burası Türkiye Cumhuriyeti. Burada tacize uğrayan bir çocuğun uyruğu tartışılmaz. Hangi uyruktan olursa olsun bir çocuğu taciz etmek, suçtur, ahlaksızlıktır, alçaklıktır. Bu ülkede bir valinin bunu söyleyebilmesi, utanç meselesi. O Vali istifa etmeli.” ifadelerini kullandı.

Bu olaylarda tepki veren vatandaşları sağduyuya davet eden Başarır, şunları kaydetti:

“Bu olaylardan sonra Suriye’nin kuzeyinde bayraklarımızın sistematik olarak bazı karanlık el ve gruplar tarafından alçakça saldırıya uğraması kabul edilemez. Kıbrıs olaylarından bugüne kadar böyle bir şeyi gördüğümüzü hatırlamıyorum. Biz bu grubu eleştirdiğimiz zaman, ‘bunları beslemeyin, eğitmeyin, Suriye’yi karıştırmayın’ dediğimiz zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Onlar Kuvayımilliye ruhuyla toplanan gruplardır.’ demişti. Kuvayımilliye, Kurtuluş Savaşı vererek bu bayrağı ve Misakmilli sınırlarını oluşturmuştur. Onlar bu bayrak için canını vermiştir.”

Başarır, Türkiye’de sayısı bilinmeyen milyonlarca sığınmacı bulunduğuna dikkati çekerek, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan‘ın, Suriye’nin kuzeyindeki olaylara tepki göstermediğini söyledi. Başarır, “Bu utancı bu ülke hak etmiyor. Bu ülkenin bayrağına açıkça müdahale ediliyor, yırtılıyor, yakılıyor. Arabalar yakılıyor, vatandaşlarımız darbediliyor, canını zor kurtarıyor. Dışişleri Bakanı elinden gelse bunu yapanları koruyacak bir sakinlikte açıklama yapıyor. Yazıklar olsun.” dedi.

Partisinin iktidara gelmesi halinde sığınmacı sorununu çözüme kavuşturacağını söyleyen Başarır, “Yakın bir zamanda erken seçim olacağına inanıyoruz. Sığınmacı sorununu çözeceğiz ve gidecekler.” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Başarır, A Milli Futbol Takımı’nın bu akşamki karşılaşmasının toplu halde izlenmesinin bazı illerde yasaklandığını belirterek, “Hiç kimse merak etmesin, 85 milyon barbar değildir. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları bayrağını eline alır, o maçı seyreder. Medeni bir şekilde kutlar. Sen bir tedbir alacaksan, Suriye’nin kuzeyinde bayrağını yırtanlara karşı tedbir alacak ve yasak koyacaksın.” ifadesini kullandı. (AA / ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir